ROZHOVOR se starostou města Velkého Meziříčí Ing. Radovanem Necidem

30.11.2014, 01:07 // Rubrika: Rozhovory
ZaostřenoVM.com

Rozhovor se starostou města Velkého Meziříčí Ing. Radovanem Necidem.

11. Město Velké Meziříčí v posledních měsících poměrně „vzkvétá“ (nové obchodní centrum Kaufland a Panorama, náročná rekonstrukce silnice Novosady, nové kruhové objezdy, rekonstrukce Jupiter Clubu atd.), plánuje se v blízké budoucnosti něco dalšího?
Děkuji za pochvalu. Taky mám dojem, že se v oblasti výstavby toho děje hodně. Jen musím upozornit, že ne všechno jsou akce radnice. Například vámi zmíněný Kaufland či Panorama jsou privátní stavby, rekonstrukci silnice 602 prováděl kraj – zde jsme toho ale využili a opravili při té příležitosti například chodníky, osvětlení a autobusové zastávky. Co považuji za největší akci, která nás v nejbližších letech čeká, je řešení centra města. To znamená nejen opravu Náměstí, ale i velkou diskusi o tom, co má být v areálu bývalého Svitu za řekou.

2. Teď je například aktuální stavba rozhledny, jde vše podle plánu, a kdy se můžeme těšit na otevření?
Rozhlednu staví místní Ski klub s využitím evropských peněz. Osobně to vidím jako příležitost mít v našem městě další velmi příjemnou dominantu. Pokud vím, stavba podle plánu běží a otevření má investor naplánováno na jaro 2015.

3. Jaký je zájem mezi občany o možnost finančně přispět na stavbu rozhledy a tzv. si koupit konkrétní schod?
Opět je to otázka spíše na Ski klub, ale pokud jsem správně informován, dnes je „prodaných“ asi šedesát schodů z celkových 160. Na stránkách Ski klubu je možné si o sbírce nejen přečíst podrobnosti, ale také se online podívat, které schody jsou volné.

4. Prozradíte jaké je Vaše číslo schodu a proč právě toto číslo, nebo to byl náhodný výběr?
Vybral jsem si poslední, sto šedesátých schod. Zvolil jsem jej cíleně, protože věřím, že po výstupu nahoru budou už lidé trošku unavení a nebudou tak přemýšlet o tom, kdo je dárcem peněz na rozhlednu, ale spíš se těšit z toho, jak je u nás krásně.

5. Vy sám máte rád turistiku, nebo co patří mezi Vaše oblíbené zájmy?
No, turistiku mám taky rád. Spíš ale samotné chození a výšlapy s kamarády, než konkrétní putování za pamětihodnostmi.

6. Ví se o Vás, že jste běžel maraton v Praze, jak Vás napadlo se zúčastnit?
Byl to Pražský půlmaraton, maraton bych v té době asi nedal 🙂 Asi víte, že jsem měl v roce 2012 vážnou nemoc a součástí mé rehabilitace bylo a je i sportování. A protože jsem začal běhat a protože jsem sám sobě chtěl dokázat, že nejsem ještě nějaký nemocný páprda, napadl mne ten půlmaraton. Raději jsem o tom ale předem moc nikde nepovídal, kdyby to náhodou nevyšlo.

3

5

7. Běžel s Vámi ještě někdo z Velkého Meziříčí?2Tento ročník ne, ale na příště už se mi ozývá pár kamarádů z města i odjinud, že by do toho se mnou šli. Tak uvidíme, koho to odhodlání nepřejde.

8. Máte nějaký další sportovní sen či cíl, kterého byste rád dosáhl?
Ne, ne. Nejsem výkonový sportovec. Sport mám rád jako rekreační aktivitu a to mě baví. Nedávám si tedy nějaké další a další cíle. Ale ten půlmaraton mne chytil a jdu do toho zase.

9. Co Vy a lyžování, můžeme Vás například potkat na Fajtově kopci při lyžování?
Určitě. V zimě jsem na Fajťáku jen sem tam, jak mi čas dovolí. Rád si dvakrát za zimu zajedu zalyžovat do nějakých větších hor. Lyžování mám rád, je to parádní zábava a taky relax.

10. Zůstaňme ještě u sportu. Plánuje se ve Velkém Meziříčí vybudování plaveckého bazénu, který tady přeci jenom obyvatelům chybí?

Vybudování a hlavně provozování bazénu je tak finančně náročné, že by se městu naší velikosti vyplatilo bazén postavit pouze s nějakým vnějším zdrojem peněz (to znamená dotací) a provozovat pouze s nějakou další velmi výdělečnou aktivitou. Víte, v každém jiném případě by to znamenalo buď, že bude vstupné příliš drahé, anebo že to bude každoroční několikamilionový výdaj z městské kasy. Je samozřejmě možné se s takovým výdajem smířit a říci, že to za bazén stojí. Jenže dobré, velké a moderní bazény jsou v okruhu 20 minut jízdy autem nejméně ve třech městech kolem nás a já se ptám – fakt to tak nutně potřebujeme?

911. Budou i v následujícím roce v tak hojném počtu kulturní akce na náměstí? Přijede k nám do města nějaká známá tvář (ať už z oblasti kultury, sportu či politiky)?
Velkomeziříčské kulturní léto je moc prima akce a jsem rád, že po třech ročnících je pořád lepší a větší. Takže určitě bude i příští rok a bude toho asi zase o trochu víc. A kdo k nám do města přijede, to se teprve uvidí, jak ten rok půjde. Na radnici nám to většinou nijak dopředu neoznamují, a je to tak dobře.
12. Nastal adventní čas a čekání na Vánoce. Jak toto období prožíváte Vy?
Vánoce mám rád. Nejen kvůli těm samotným třem dnům volna, ale hlavně proto, že mám po nich dovolenou a vyrážím na dovolenou. Je zima a tma a to vás samo nutí být takový tišší a přemýšlivější než obvykle. Věřím, že to přichází s věkem a takovým tím otloukáním životem – starší lidé to tak prostě mají.

13. Ctíte vánoční zvyky? Popřípadě jaké?
Jasně. Standardní české zvyky: kapr, stromeček, cukroví, pohádky.4
14. Preferujete raději umělý nebo živý vánoční stromeček?
Živý stromek k Vánocům patří. I ta práce kolem něj. Ale vždy mě mrzelo, že ta jedlička z lesa uschla a proto jsme kdysi měli v bytě i umělý stromeček. 

15. Jíte na štědrý den kapra nebo něco jiného?
Už jsem říkal: jednoznačně kapra, pokud možno z rybníka někde v okolí, protože takoví jsou nejlepší.

16. Můžete prozradit čtenářům, jestli bude nějaká novinka ohledně oslavy Silvestra na náměstí a zda bude ohňostroj?
Ohňostroj bude o půlnoci tak, jak jsme zvyklí a věřím, že letos se lépe podaří i to sladění s reprodukovanou hudbou. Daří se nám udržet oslavy v mezích, které až na výjimky nepřesahují únosnou míru, tak to budeme držet takhle spontánní tak dlouho, dokud to půjde.

17. Popřál byste něco čtenářům internetového zpravodajství Zaostřeno VM?
Čtenářům přeji dobrou a kvalitní práci redakce a její ostré oko, to je pro nás čtenáře to nejlepší. A samozřejmě a v neposlední řadě pevné zdraví, to je to nejdůležitější!

Moc děkuji za rozhovor.

Autor: Matěj Měrtl
Foto: Facebook Ing. Radovan Necid


Součást mediální skupiny Zaostřeno ČR od Matěje Měrtla