Desítky hodin telefonování a hromady schůzek obnáší příprava parádní akce Water Boulder Games

13.8.2018, 21:41 // Rubrika: Rozhovory
Milan Salaš a Olin Klapal na Water Boulder Games
Olin Klapal (vlevo) a Milan Salaš (vpravo) | Foto: Iva Vlesiva - www.vlesiva.cz

Velká lezecká akce Water Boulder Games, která se již stává každoroční tradicí nejen lezců z Velkého Meziříčí, ale z celé České republiky. Kdo za ní ale stojí? Za letošním ročníkem už stojí širší tým lidí, ale hlavními iniciátory a pořadateli jsou Milan Salaš a Olin Klapal. Dva usměvaví kluci, kteří lezením žijí.

Jak dlouho vám trvalo přichystat letošní ročník Water Boulder Games?

Olin: Toto ví přesně Milan, on stavěl lešení a stěnu, já tam nastoupil s chytama cca 5 dní před závodem. Ale celkové organizování a zajišťování celé akce plánujeme cca půl roku dopředu.

Milan: Desítky hodin telefonování, hromady schůzek a stovky e-mailů se řeší v průběhu celého roku a asi měsíc před akcí a týden po akci je to pro mě víc než full time job. Já mám na starosti montáž stěny a obecně všechen hardware a moje žena Martina komunikuje se sponzory, organizuje schůzky a dohlíží na harmonogram, což řeší velmi intenzivně asi dva měsíce předem.

Byl někdo, kdo vám třeba u chystání prvního ročníku řekl: „To nedáte!“?

Olin: Já se bohužel prvního ročníku nezúčastnil. Ale myslím, že nikdo takový se nenašel.

Milan: První ročník má výhodu, že od vás nikdo nic nečeká, takže nic podobného od nikoho z mého okolí nezaznělo. Těžší je to dobré příští rok zopakovat a to, co se nepovedlo, vyřešit lépe.

Koho to byl vlastně nápad uspořádat lezecké závody nad vodou právě ve Velkém Meziříčí?

Olin: Myslím, že s tím první přišel Milan a já ho ihned podpořil. Protože jsme vždy vymýšleli různé blbosti a toto byla jedna z nich.

Milan: Před lety jsem viděl na YouTube stěnu nad vodou v USA a dva roky jsme s Olinem hledali způsob a místo, jak něco podobného udělat v Meziříčí. Smyslem akce je přilákat pozornost k našemu lezeckého oddílu, ukázat lidem, že lezení není hazard se životem a hlavně zvýšit možnosti seberealizace pro místní děti.

Onlin Klapal a Milan Salaš montující lezeckou stěnu na Water Boulder Games

Olin a Milan v akci na Water Boulder Games | Foto: Lukáš Bíba

Když jsme u toho lezení, jak jste se vy dva dostali k lezení? Kdo vás k tomu případně přivedl?

Milan: Začalo to klasicky v parku lezením po stromech a všech skalách v okolí, později jsme se dostali na lezeckou stěnu Brně, potkali pár skvělých lidí a už to jelo.

Olin: To už je pěkně dávno. A je to delší příběh. Ale vesměs jsme to chtěli zkusit, potkali nějaké lidi, kteří nás nasměrovali, až se to prohloubilo do celoživotní lásky

Je někdo vaším vzorem kdo vás v tomto sportu motivuje?

Olin: Těch je víc, každý, kdo tím žije a něco tomu sportu přináší.

Milan: Pro mě to je Olin, hlavně tím, jak dokáže být disciplinovaný v tréninku, jak se dokáže maximálně soustředit, když je na skále a jak zvládá stresové situace.

Oba jste procestovali různé části světa. Lezli jste na nějakých hodně zajímavých místech?

Milan: Dřív jsem hodně prahnul po exotických destinacích. Lezl jsem v Maroku nebo Austrálii, ale časem jsem si nejvíc zamiloval Španělsko, kam se člověk pohne, tam je skála a fajn lidi a už se nemůžu dočkat, až tam v zimě zase vyrazím a vezmu sebou pár dětí na zkušenou.

Olin: V podstatě za posledních 17 let jsem byl max na 3 nelezeckých tripech. Takže cestování za lezením je opravdu hodně, desítky tripů za rok. Ale hlavně po Evropě, protože tu máme meky lezení, jako Španělsko, Francie, Itálie. Nejdále jsem byl asi v Turecku, kde se mi hodně líbilo. Ale rozhodně se chystám a lákají mě destinace USA nebo JAR.

Dalo vám něco lezení?

Milan: Lezení formuje můj život od 14 let, takže všechno, co dělám, nějak souvisí s lezením. Je to pro mě nejlepší metoda, jak na sobě pracovat, jak poznat lidi, jak a kam cestovat, jak a proč žít na tomhle šíleným světě.

Olin: Mně v podstatě všechno, je to můj lifestyle. Od doby co jsem s ním začal, se můj život točí kolem lezení. Dává mi pohyb, přírodu, disciplínu, kamarády, zážitky, cestování, poznávání a nejen krásných míst, ale i sebe sama… no prostě všechno.

Pokud někdo uvažuje nad lezením ale začátků se bojí, co byste mu doporučili?

Milan: Aby vynechal všechny strachy a výmluvy a přišel to zkusit.

Olin: Nebát se, není čeho… Asi zajít na lezeckou stěnu, zde se dozví spoustu věcí a dále ho nasměrují.

Plánujete na příští ročník Water Boulder Games nějakou novinku, kterou byste mohli prozradit již nyní?

Olin: Nápadů je spousty, ale musí se zvolit správný poměr mezi finančními prostředky a časem na realizaci. Ale já nic neprozradím.

Milan: Bude to pátý ročník, takže bychom chtěli víc zvelebit to místo ve spolupráci se Ski klubem a bajkery, víc neřeknu.

Popřáli byste na závěr něco čtenářům nezávislého zpravodajského portálu Zaostřeno VM?

Milan: Aby se jim dobře žilo a měli stále chuť tvořit 🙂

Olin: Žijte s úsměvem 🙂

Autor: Matěj Měrtl


Součást mediální skupiny Zaostřeno ČR od Matěje Měrtla