Concentus Moraviae uvítá ve Velkém Meziříčí francouzský Ensemble Organum, který poodhalí skrytou tvář renesance

15.6.2017, 17:46 // Rubrika: Bude se dít
Ensemble Organum v Třebíči v minulém roce
Ensemble Organum v Třebíči v minulém roce | Ilustrační foto: Concentus Moraviae

V prostorách majestátního kostela svatého Mikuláše ve Velkém Meziříčí se ve středu 21. června rozezní mužské hlasy, aby v bohatém předivu melodických linií a ornamentů ukázali na skrytou tvář renesance, jakou v našich krajích příliš neznáme.

Hudební ornamentace, které se soubor v tomto programu věnuje, je hudební aspekt 16. století, který pro středoevropský prostor není typický. Tuto neznámou hudební oblast nám soubor představí v jedinečné interpretaci prostřednictvím zásadních typů chorálu: byzantského chorálu, latinské duchovní monodie 15. a 16. století a korsických zpěvů. Přestože se jedná o hudbu vzniklou před staletími, její dynamika spočívá právě v ornamentaci, která jí dodává soudobou příchuť.

Francouzský soubor Ensemble Organum, který založil jeho umělecký vedoucí Marcel Perés v roce 1982, se věnuje instrumentální a zejména vokální hudbě středověku a souvisejících období, s důrazem na různé formy, které do převážně duchovní tvorby vnášely nejrůznější kulturní vlivy. Mapuje do hloubky hudbu éry Karla Velikého, starorománskou, galicijskou, ale také sardinskou, ortodoxní či arabskou.

Koncert Skrytá tvář renesance souboru Ensemble Organum, který se koná ve spolupráci z Francouzským institutem v Praze a pod záštitou J. E. Rolanda Galharaqua, velvyslance Francie v České republice, se koná v Kostele svatého Mikuláše ve Velkém Meziříčí ve středu 21. června od 19.30 hodin. Vstupenky jsou v ceně 300 resp. 200 Kč. Více informací ohledně předprodeje vstupenek najdete zde.

Festival Concentus Moraviae zve během celého měsíce června na setkání s krásnou hudbou v unikátních prostorách hradů, zámků a dalších historických sálech. Příslovečně vycizelovaná dramaturgie festivalu, již má letos pod kuratelou Václav Luks, zakladatel barokního orchestru Collegium 1704 a vokálního ansámblu Collegium Vocale 1704, je letos zaměřená zejména na krásu lidského hlasu. “Lidský hlas byl již od starověku pokládán za nejdokonalejší hudební nástroj a zrcadlo duše. Není tedy náhodou, že když na začátku 17. století formuloval Claudio Monteverdi základy nové hudební řeči a položil tak základy moderního evropského hudební myšlení, stal se lidský zpěv jako nejpravdivější a nejpřirozenější projev lidského citu jeho nejsilnější inspirací a spojencem,“ říká dramaturg letošního ročníku festivalu Concentus Moraviae, Václav Luks, a dodává: „Božský jubilant Claudio bude tedy hlavním protagonistou oslavy lidského hlasu v regionu, který je jako žádný jiný v naší zemi zpěvem prostoupený. Jižní Morava a zpěv zkrátka patří k sobě a naším cílem bude představit co nejširší spektrum vokálního umění minulých staletí.“

Concentus Moraviae tak obohatí neopakovatelnými zážitky v podání špičkových našich umělců i renomovaných zahraničních hostů kulturní život v bezmála dvaceti místech Moravy a Vysočiny, od Mikulova přes Boskovice, Třebíč, Tišnov či Náměšť nad Oslavou po Valtice, Kyjov či Slavkov u Brna.

Mezinárodní hudební festival 13 měst Concentus Moraviae probíhá v termínu 3. – 29. června 2017. Více informací k programu i prodeji vstupenek je k dispozici na webu festivalu nebo jeho facebooku.

Autor: Concentus Moraviae


Součást mediální skupiny Zaostřeno ČR od Matěje Měrtla