O víkendu se policisté zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích celého Kraje Vysočina

18.4.2017, 19:35 // Rubrika: Krimi
Ilustrační foto: Pixabay

Policisté dopravní, pořádkové a cizinecké policie z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v rámci velikonoční dopravně bezpečnostní akce zkontrolovali na silnicích našeho kraje celkem 3 168 vozidel. Při kontrolách zjistili 429 přestupků, z nichž 414 vyřešili na místě uložením blokové pokuty v blokovém řízení. Patnáct zjištěných přestupků policisté zadokumentovali a předají je k vyřešení do správního řízení.

Celkem 136 přestupků se týkalo překročení nejvyšší povolené rychlosti, kdy ve všech zjištěných případech policisté tyto přestupky vyřešili uložením blokové pokuty v blokovém řízení. V deseti případech policisté zjistili, že řidič usedl za volant po přechozím požití alkoholických nápojů. V jednom případě provedená dechová zkouška vykázala hladinu nad dvě promile alkoholu. Jednalo se o cyklistu, kterého policisté kontrolovali v pátek 14. dubna na silnici I/23 v Náměšti nad Oslavou. Pětačtyřicetiletý cyklista jel na jízdním kole a podle jeho slov mířil domů. Dechová zkouška vykázala hodnotu 2,63 promile alkoholu v dechu. Ve třech dalších případech měli kontrolovaní řidiči pozitivní test na přítomnost jiných omamných a návykových látek.

Ve 48 případech policisté v rámci kontroly zjistili, že řidiči nebo spolujezdci nepoužili za jízdy bezpečnostní pásy. Všechny zjištěné přestupky vyřešili policisté uložením blokové pokuty. Jednoho přestupku se dopustil chodec, jednoho cyklista a jednoho motocyklista.

V 69 případech vyjeli řidiči na cestu s vozidlem, které bylo v nevyhovujícím technickém stavu. Čtyři řidiči při silniční kontrole nepředložili řidičský průkaz. Jeden řidič projížděl po dálnici D1 bez platné dálniční známky. Tento přestupek policisté vyřešili uložením blokové pokuty. Policisté ze speciálního kamion týmu se zaměřili také na kontrolu nákladní dopravy. Ve třech případech zjistili porušení zákona a jednomu řidiči uložili kauci v celkové výši 10 000 korun. Přestupek dvou řidičů nákladních vozidel vyřešili uložením pokuty v blokovém řízení.

V rámci mimořádné dopravně bezpečnostní akce jsme se v průběhu celého uplynulého víkendu zaměřili na chování řidičů na dálnici D1 a na silnicích všech tříd v našem kraji, a to především na těch úsecích komunikací, na nichž dochází nejčastěji k dopravním nehodám. Jde o reakci na skutečnost, že stále častěji při dopravních nehodách i při běžných silničních kontrolách zjišťujeme, že řidiči usedají za volant pod vlivem alkoholu. Policejní hlídky byly v akci v průběhu dne i v průběhu noci.  Včera vzhledem k chladnému počasí vyjelo na silnice výrazně méně cyklistů  než tomu bývá jindy na Velikonoční pondělí. Přesto jsme dokumentovali na Žďársku jednu dopravní nehodu, kdy cyklista vjel v zatáčce do protisměru a střetl se s osobním vozidlem. Dopravní nehoda se obešla bez zranění Při dechové zkoušce policisté zjistili, že cyklista řídil kolo pod vlivem alkoholu, kdy dechová zkouška vykázala 0,3 promile alkoholu.

Včera dopoledne jsme nezaznamenali žádné výraznější problémy na silnicích. Na zhruba patnáct minut byla zcela uzavřena dálnice D1 na 124. kilometru ve směru jízdy na Brno z důvodu přistávání záchranářského vrtulníku. V místě se krátce po jedenácté hodině střetla dvě osobní vozidla. Nehoda se sice obešla bez zranění, ale v jednom z vozidel cestovalo velmi malé dítě, proto byl na místo vyslán vrtulník, který matku s dítětem transportoval na pozorování do nemocnice. Místo bylo po nehodě průjezdné jedním jízdním pruhem.

V průběhu letošních Velikonoc, tedy od pátku 14. dubna do pondělí 17. dubna jsme zadokumentovali v našem kraji celkem 33 dopravních nehod. Při velikonočních nehodách se jedna osoba těžce zranil, tři další byly lehce zraněny. Hmotná škoda se vyšplhala na 2 370 500 korun. Ve čtyřech případech policisté při vyšetřování nehody zjistili, že řidič usedl za volant pod vlivem alkoholu.

V sobotu 15. dubna krátce po jedné hodině v noci havaroval na účelové komunikaci mezi obcemi Olešná a Okrouhlice sedmadvacetiletý řidič osobního vozidla VW Passat. Při projíždění mírnou pravotočivou zatáčkou přejel s vozidlem vpravo mimo komunikaci do silničního příkopu, kde narazil do betonového sloupu veřejného osvětlení. Nikdo se při nehodě nezranil. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem – 1,72 promile alkoholu v dechu. Také opakované dechové zkoušky byly pozitivní a vykázaly hodnoty 1,66 a 1,61 promile alkoholu v dechu. Hmotná škoda byla vyčíslena na 60 000 korun. Řidič je podezřelý ze spáchání  přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky

Ve stejný den kolem půl šesté ráno vyjížděli policisté vyšetřovat okolnosti dopravní nehody na silnici II. třídy do obce Bezděkov na Havlíčkobrodsku. Řidič osobního vozidla Renault Laguna při průjezdu obcí v místě autobusového zálivu přejel s vozidlem do protisměru a narazil do dřevěného oplocení kříže a poté narazil do stromu. Policisté provedli u pětadvacetiletého řidiče dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem – 0,53 promile alkoholu. Nehoda se obešla bez zranění. Hmotná škoda byla vyčíslena na 24 000 korun.

Dopravní nehodovost o Velikonocích – srovnání let 2011 – 2016: pátek – pondělí (4 dny)

  Počet nehod Úmrtí Těžké zranění Lehké zranění Hmotná škoda Alkohol
2012 23 0 0 12 1 400 000 2
2013 53 0 3 17 3 458 000 1
2014 37 0 1 16 1 786 200 4
2015 30 1 1 6 1 321 000 0
2016 49 1 0 9 2 610 500 2
2017 33 0 1 3 2 370 500 4
Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková, PČR


Součást mediální skupiny Zaostřeno ČR od Matěje Měrtla