Buďte obezřetní! Adventní čas je velkým lákadlem pro zloděje

2.12.2016, 13:25 // Rubrika: Zprávy
Ilustrační foto: Pixabay

Policisté v souvislosti s blížícími se svátky a nákupy dárků pod stromeček vyzývají všechny občany kraje Vysočina ke zvýšené obezřetnosti.

Blíží se opět předvánoční čas provázený nákupní horečkou. Tento adventní čas je také velikým lákadlem pro zloděje a kapsáře. Ti většinou vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí a hlavně místa, kde mají možnost okamžitě zmizet z dohledu. Využívají tak nepozornosti lidí a nedbalého zacházení s majetkem a osobními doklady. Okradení se většinou o krádeži dozví až u pokladny, kdy zjistí, že nemají čím zaplatit. Mnohdy to ale kapsářům sami usnadňujeme.  Batohy máme na zádech, peněženky vystavené v nákupních taškách, kabelky odložené v nákupních košících…

Jde o trestnou nebo přestupkovou činnost, kterou se bohužel policistům daří objasňovat velice obtížně. Pachatelé jsou přitom dobře organizovaní a jedná se mnohdy o celé skupiny. Kapsáři si volí prostředí, které jim poskytne anonymitu a možnost rychlého opuštění místa krádeže. Mezi typická riziková místa patří hromadné dopravní prostředky, obchodní centra, kulturní a sportovní akce, rušné ulice, tržiště a čekárny ve zdravotnických zařízeních. Příležitosti ovšem pachatelé využijí téměř kdekoli.

V neposlední řadě by měli být na pozoru i řidiči motorových vozidel, kteří přijedou na nákupy a vozidla parkují u obchodních center. Základním pravidlem je nenechávat na sedadlech ve vozidle nic, co by mohlo upoutat pozornost případných zlodějů. Řidiči by neměli zapomenout při svém odchodu vždy vozidlo zajistit a uzamknout. Vozidlo by nemělo zůstat odemčené ani při ukládání nakoupených věcí do zavazadlového prostoru nebo při odvezení nákupního vozíku, byť by to bylo jen na krátký okamžik.

Mějte proto neustále své věci pod kontrolou

  • tašky či batohy, kde máte peníze nebo jiné cennosti, nenoste na zádech, kam nevidíte
  • svá zavazadla nikdy nespouštějte z dohledu
  • nenoste své osobní doklady v peněžence a identifikační číslo platební karty (PIN) mějte zásadně odděleně od samotné karty
  • kabelku noste pokud možno u těla a využívejte různá zapínání a zdrhovadla
  • uložíte-li zavazadlo v obchodě do nákupního vozíku, mějte je stále na očích
Autor: prap. David Linhart, tiskový mluvčí PČR
Ilustrační foto: Pixabay

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vložené komentáře vyjadřují názor čtenářů a Zostřeno VM za ně nenese žádnou odpovědnost. Komentáře reklamní, urážlivé, vulgární či jinak nevhodné mohou být redakcí smazány. Zaostřeno VM může kdykoliv diskuzi k článku vypnout.

Součást mediální skupiny Zaostřeno ČR od Matěje Měrtla