Starší žáci uspěli v kvalifikačním turnaji o Žákovskou ligu

28.11.2016, 14:02 // Rubrika: Sport

V sobotu 26. listopadu odehráli starší žáci na domácí palubovce kvalifikační turnaj o Žákovskou ligu.

Po loňských zkušenostech v Žákovské lize, kde starší žáci obsadili dvacátou příčku, a šli herně velice nahoru, jsme chtěli opět do této celorepublikové soutěže proniknout. Jelikož jsme v Lize Vysočiny po podzimní části na druhém místě, museli jsme opět absolvovat kvalifikační turnaj.

Byli jsme zařazeni do čtvrté kvalifikační skupiny a za soupeře nám byli nalosováni Dukla Praha „B“, České Budějovice, Jičín a Sokolnice. Z pětičlenné skupiny postupovali první tři družstva, bylo tady nutné minimálně dva zápasy vyhrát. Turnaj se hrál 20×20 minut systémem každý s každým.

V prvním utkání jsme se utkali s družstvem Sokol Sokolnice. Na soupeře jsme vyrukovali aktivní obranou a poměrně rychle jsme si vypracovali šestibrankové vedení. Během utkání jsme postupně zapojili všechny hráče ze střídačky a rozložili síly do dalších bojů. Utkání jsme dovedli do vítězství 21:18. Ve druhém zápase jsme sehráli velmi dramatickou hru proti pravidelnému účastníkovi Žákovské ligy HBC Jičín. Od úvodních minut jsme dotahovali jedno až dvoubrankové manko. Soupeř se snažil hrát velmi rychle, ale naši hráči zdatně soupeři sekundovali a v poločase svítilo na ukazateli skóre 12:12. Do druhé půle jsme změnili obrané rozestavení a po té, co jsem přečkali dvojité oslabení jsme byli lepším týmem a vypracovali si až pěti brankové vedení. V závěru soupeř přistoupil k osobnímu bránění na naše nejlepší střelce Štěpána Fialu a Vojtu Svobodu, ale vzali to na sebe Tomáš Kučera s Lukášem Dobejvalem a utkání jsme dovedli k vítězství 27:25.

Ve třetím zápase s Duklou Prahou „B“ jsme vydrželi hrát 30 minut vyrovnanou partii. Pak se projevila větší kvalita soupeře a po bojovném výkonu jsme podlehli 20:27. V posledním utkání jsme přehráli jednoznačně Loko České Budějovice v poměru 30:21, kdy si odvedlo na hřišti svůj díl všech šestnáct hráčů.

Kluci zápas od zápasu herně rostli a podali kolektivní výkon, především utkání s Jičínem a Duklou měli slušné parametry, na kterých se dá stavět. Důležité je, že pro letošek máme širší kádr a do těchto náročných turnajů můžeme postavit šestnáctku hráčů.

Turnaj nám ukázal, jaká bude kvalita Žákovské ligy, která bude ještě o stupeň výš a na co se budeme muset zaměřit, abychom mezi nejlepšími 25 týmy v republice hráli opět po roce důstojnou roli.

V Žákovské lize postupně odehrajeme šest turnajů, ve kterých se postupně utkáme s ostatními dvaceti čtyřmi účastníky. Celek, který posbírá nejvíce bodů, v těchto turnajích se stane Mistrem ČR v kategorii staršího žactva. První turnaj absolvuje družstvo starších žáků již v sobotu 10. prosince ve Šťáhlavech.

Sestava a branky: Roman Juhoš, Tomáš Krčál – Vojtěch Svoboda (29), Štěpán Fiala (23), Alex Cerkal (10), Lukáš Dobejval (10), Alex Kuřátko (6), Jakub Strýček (5), Radek Navrátil (4), Jakub Mach (4), Filip Mička (3), Tomáš Kučera (2), Štěpán Klapal (1), Martin Chalupa (1), Jakub Borkovec, Tomáš Rosa, trenéři Petr Kavka, David Stoklasa, Radek Buchta a Ladislav Šidlo

Pořadí turnaje: 1. Dukla Praha „B“ 8b, 2. TJ Sokol Velké Meziříčí 6b, 3. HBC Jičín 4b, 4. Sokol Sokolnice 2b, 5. Loko České Budějovice 0b

Autor: Ladislav Šidlo, TJ Sokol Velké Meziříčí