Příprava volejbalistů v plném proudu!

29.8.2016, 14:58 // Rubrika: Sport
Foto: Spartak Velké Meziříčí

Příprava na soutěžní období 2016/17 nabírá obrátky. Není sice tak objemově náročná jako v posledních letech, o to více je intenzivnější. Kondici zajišťuje hlavně posilovna. Volejbal je a byl obsahem několika soustředění. Ven chodíme málo. Důvody nechci rozvádět, ale kdo se byl podívat v tzv. Areálu zdraví pochopí. Tvoříme nový tým kadetů a doplňujeme stávající tým juniorů. Odchodem třech hráčů do dospělé kategorie (Římal, Kacafírek a Jakubec již nyní oblékají dres extraligového Brna) se hodně změnilo a potřebujeme doplnit posty. To je práce pro nás trenéry, vyplnilo nám to červenec a část srpna, a musím říci, že se to vcelku daří. Ovšem výsledek uvidíme až se celý kolotoč mistrovských soutěží rozjede naplno.

Příprava probíhá v několika vlnách. Vše začalo účastí juniorů v tradičním turnaji v Dřevěnici v sobotu 6. 8. Za posledních 18 let jsme ani jednou nechyběli a až na jednu až dvě výjimky vždy skončili na medailových pozicích. Vyhrát se však tento turnaj podařilo pouze dvakrát. Nyní potřetí. Po loňském stříbru to bylo nyní první místo. Ze 7 zápasů jsme ani jednou neprohráli, jen s Duklou Liberec to bylo nerozhodně 1:1. Hrálo se totiž na dva hrané sety. V zápase o 1. místo jsme porazili družstvo složené z hráčů Plzně a Prahy Proseku s přehledem 2:0 (18, 22). Finále se hrálo již tradičně ve večerních hodinách pod umělým osvětlením. Navíc Filip Brychta byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje! Na hřišti se postupně vystřídali na nahrávce Filip Kuřec a Martin Pospíchal, na bloku Filip Brychta a Patrik Pintér, diagonálními hráči byli Eda Heřmánek a Patrik Juda, na smeči Dominik Žaba a Roman Jaša a na liberu Petr Trybuček.

Po Dřevěnici se rozjela příprava hlavně kadetů. Ze starého družstva zbyli pouze Petr Trybuček a Patrik Juda. Ostatní jsou noví. Začalo se soustředěním od 7. do 12. 8. v Okrouhlici. Trenér Petr Vašíček využil celotýdenního tradičního prázdninového turnaje, kam se s kadety přihlásil. Dopoledne patřilo trénování, odpoledne se hrálo. Celkové 8. místo nebylo rozhodující. Tým se dal dohromady a pokračoval ihned od 14. 8. spolu s juniory na našem hlavním soustředění v Chocni. Celá příprava byla již v hale. Choceň žije volejbalem jako snad žádné jiné město. Podmínky jsou tam přímo ideální. Hala pouze pro volejbal a k disposici od rána do večera, k tomu posilovna a regenerace v sousedním letním koupališti. Bylo nás tam 21 včetně všech posil. Zpestřením byly dva zápasy s prvoligovými muži Chocně. Dva výborné zápasy s výsledky 2:3 (čistě juniorský tým) a 3:2 (junioři doplnění našimi muži). Udělali jsme dojem na choceňské fanoušky a nakonec i na sebe. Náplní tréninků bylo zdokonalování techniky hlavně precisnosti v provedení herních činností. Dále to byl nácvik základní strategie hry. V posilovně to byla především silová příprava. Jak už bylo řečeno, objem přípravy nebyl tak velký jak v předchozích letech, přesto jsme natrénovali mnohem více. Snažíme se trénovat účelněji než v předchozích letech. Odstraňujeme tzv. balast z tréninků, aby tréninkový čas byl co nejlépe využit pro vlastní hru a vše, co s ní přímo vyplývá. Kondiční příprava nás již neničí do padnutí, volejbalová je zaměřená na procvičování herních situací. Síla, technika, skupinové a týmové herní řetězce jsou hlavní náplní. Dluh máme v regeneraci. Na tu nemáme prostředky. Potřebujeme alespoň jednou týdně saunu, potřebujeme fyzioterapeuta. V sociální oblasti jsme určitý pokrok již udělali. Ve Velkém Meziříčí máme pronajatý byt, který je k disposici pro hráče z jiných měst.

Dvě medaile v posledních dvou letech zavazují. Posunuli jsme si svou laťku až do nejvyšších výkonnostních pater. Nechceme slevovat. Uděláme pro úspěch vše, čeho budeme schopni. Posily zatím neuvádím, abych to nezakřiknul, protože se stále jedná.

Muži se zatím rozjíždějí velice pomalu. První sraz byl na turnaji v Drásově, kde obsadili předposlední 7. místo. Herní projev byl však dobrý. Jen chyby rozhodly o několika zbytečných porážkách. Další akcí bylo soustředění v Chocni v závěru mládežnického srazu. V pátek 19. 8. odjíždějící kadety nahradili někteří hráči týmu, který bude obhajovat bronzovou příčku v 2. lize. A hned v den příjezdu je čekala „zatěžkávající “ zkouška. Téměř kompletní základní sestava prvoligové Chocně (až na diagonálního hráče, kterým bude stejně jako vloni náš Patrik Indra). Po velice kvalitním volejbalu a velkém boji vyhráli naši muži 3:2 (-17, 11, -19, 21, 22). Další dny jsme věnovali trénování. I kádr mužů dozná určitých změn. Zpět do H. Brodu odešel blokař Václav Hladík a oba junioři Danek Římal a Michal Kacafírek jsou v přípravě extraligového Brna. Z Liberce se však vrátil blokař Luboš Pospíchal a z Chocně se vrátil „domů“ nahrávač Víťa Šimek. Z Třebíče se vrátí náš odchovanec Martin Novotný na postu libera. Od soustředění budou 2 týdny, které bychom měli vyplnit tréninkem venku nebo v posilovně. Od 5. září již definitivně jdeme do haly.

Autor: Petr Juda, Spartak Velké Meziříčí
Foto: Spartak Velké Meziříčí
Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vložené komentáře vyjadřují názor čtenářů a Zostřeno VM za ně nenese žádnou odpovědnost. Komentáře reklamní, urážlivé, vulgární či jinak nevhodné mohou být redakcí smazány. Zaostřeno VM může kdykoliv diskuzi k článku vypnout.

Součást mediální skupiny Zaostřeno ČR od Matěje Měrtla