ZAOSTŘENO NA CESTÁCH: Walk for Help – cestovat a pomáhat

25.7.2016, 20:19 // Rubrika: Zaostřeno na cestách
ZAOSTŘENO NA CESTÁCH Walk for Help – cestovat a pomáhat - ZaostřenoVM.com

Jak nápad vznikl? Hlavním iniciátorem projektu Walk for Help je Pavel Doubek, který se v loňském roce chystal na trek do Skotska. Náhodou narazil na projekt Švéda Henrika Nillsona s názvem „Walk for Nepal“. Tento člověk se rozhodl ujít pěšky cca 600 km, aby upozornil na potřebu pomoci pro zemětřesením poničený Nepál. Henrik během cesty pořizoval fotky, psal na sociální sítě a čím dál více přitahoval pozornost lidí. Nakonec se mu podařilo vybrat něco okolo 28 tisíc Kč.

Pavel se tímto nápadem inspiroval a hned věděl, co má dělat a především svým pochodem chtěl upozornit na humanitární krizi v Sýrii. Se svým kamarádem se tedy vydal na 370 km dlouhý pochod napříč Skotskem a celý projekt uskutečnil ve spolupráci s Charitou ČR. Pavlovi a jeho kamarádovi se nakonec podařilo vybrat neskutečných 267 tisíc Kč.

Pavlovým pochodem jsem se inspiroval i já (Václav Malinský – Cesta za sny), když jsem měl v plánu přejít pěšky ČR od nejvýchodnějšího bodu k nejzápadnějšímu. Pavel mi vysvětlil, jak to vše chodí a začal jsem tedy hledat někoho, komu bych svým pochodem mohl pomoci. Narazil jsem na malého Matěje Kociána, který je bohužel již šestým rokem v bdělém kómatu po původně „banální“ operaci mandlí a péče o něj stojí jeho rodiče obrovské peníze.  Během svého pěšího pochodu jsem šířil hlavní myšlenku své cesty a hlavně smutný příběh Matěje a získával tak pro něj další podporovatele. Za 24 dní jsem ušel téměř 800 km a pro Matěje se mi podařilo vybrat okolo 50 tisíc Kč.

Již před mou cestou se Pavlovi začala rodit v hlavě další myšlenka cesty na pomoc a vymyslel úplně nový projekt s názvem Walk for Help, projekt bořící mýty a zažité představy o tom, že cestování je nákladné, že pomoc je výsadou bohatých a nedostane se potřebným a že svět okolo nás je krutý a sobecký. K tomuto projektu jsem se nakonec připojil i já, jakožto poslední účastník celé expedice a ve spolupráci s Charitou ČR a MOST ProTibet se vydáváme do indických Himálají s cílem upozornit na nelehkou životní situaci obyvatel Nepálu, zasažených nedávným zemětřesením a obyvatel Indie a Tibetu, kde chceme podpořit tibetskou kulturu a vzdělanost. Podporujeme proto buddhistické mnichy v místních klášterech a rozvoj škol pro děti.

Trasa expedice

Trasa expedice

Myšlenka cesty pro pomoc je přitom jednoduchá. Cestovatel se vydá na dobrodružnou cestu, která je svým způsobem netradiční (velká vzdálenost, extrémní podmínky, apod.) a má tak potenciál přitáhnout pozornost široké veřejnosti. Cestovatel svoji výpravu zasvětí určitému dobročinnému účelu, který svojí cestou propaguje a šíří osvětu. Podporovatelé mohou dobrodruha podpořit v jeho úsilí zasláním finančních prostředků na konkrétní dobročinný projekt, nejčastěji již existující projekty realizované zaběhnutými nevládními organizacemi. Tímto jednoduchým způsobem se spojí příjemné s užitečným a dobročinné projekty tak díky odvážným cestovatelům získávají nové zdroje financování a podpory.

Na cestu již vyrážíme za 10 dní a v Indii strávíme cca měsíc a půl. Během cesty se budeme maximálně snažit psát a zasílat fotografie z cesty, abychom k projektu přitáhli co nejvíce lidí. Také jsme spustili podpůrný crowfundingový projekt na startovač, kde naši expedici můžete podpořit a za odměnu si vybrat odměny jako např. nástěnný kalendář s fotografiemi z cesty, cestovatelský deník, tašky s logem Walk for Help, pohlednice, osobní setkání a spousty dalších zajímavých odměn. Celý tento projekt naleznete na TOMTO odkaze.

24210_2

Zaostřeno VM bude naším mediálním partnerem a tak budete průběžně informování o průběhu celé expedice. Více o projektu se dozvíte na www.walkforhelp.com nebo na facebooku Walk for Help.

Celý projekt bude propojen i s mým cestovatelským webem www.cestazasny.com a stejně tak vše naleznete i na facebooku Cesta za sny.

Pojďte s námi, šiřte naši myšlenku, podpořte nás!

Autor: Václav Malinský a tým Walk for Help
Foto: Walk for Help

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vložené komentáře vyjadřují názor čtenářů a Zostřeno VM za ně nenese žádnou odpovědnost. Komentáře reklamní, urážlivé, vulgární či jinak nevhodné mohou být redakcí smazány. Zaostřeno VM může kdykoliv diskuzi k článku vypnout.

Součást mediální skupiny Zaostřeno ČR od Matěje Měrtla