Velkomeziříčské muzeum vystavuje obrázky z cest po Španělsku

20.7.2016, 17:26 // Rubrika: Zprávy
Velkomeziříčské muzeum vystavuje obrázky z cest po Španělsku - ZaostřenoVM.com
Foto: Matěj Měrtl

Ve výstavním sále zdejšího muzea se můžete prostřednictvím kolorovaných kreseb přenést do roku 1864, kdy pradědeček dnešních zámeckých majitelů, hrabě Alfréd Karel Harrach z Rohrau a Thannhausen podnikl cestu napříč Španělskem až na kraj Afriky.

Právě z ní, je na výstavě nesoucí název Nobilita na cestách, k vidění osmnáct obrázků od jeho malíře Goebla, který jej na cestě na jih doprovázel. Díky nim se vydáte např. do Barcelony, Valencie, Alicante, Alhambry, Malagy či Sevilly. Dýchne na vás atmosféra dálek a zašlých časů, kdy cestování nebylo zdaleka tak pohodlné jako dnes, ale bylo o to dobrodružnější, napínavější a snad i zajímavější.

Výstava popisuje cíle a způsoby cestování v minulosti a je obohacena o trojrozměrné sbírky z našeho muzea, vztahující se k cestování. Uvidíte předměty denní potřeby, které si takový šlechtic brával na cesty, i věci sloužící k zábavě a rozptýlení. Potěšíte se suvenýry a nahlédnete do fotoalb z rodinného archivu Harrachů.

O tom, že Alfréd Karel Harrach byl nejen vášnivým cestovatelem, ale i milovníkem umění svědčí fakt, že na svém rodovém sídle v Janovicích soustředil rozsáhlou sbírku čínského porcelánu, loveckých trofejí a militarií. Této sběratelské činnosti se věnoval se svým synem Františkem, který byl majitelem velkomeziříčského panství od roku 1908 a byl přímým účastníkem sarajevského atentátu v roce 1914.

Návštěvníci výstavy Nobilita na cestách, která je otevřena od 19. 7. do 11. 9. 2016, zaplatí jednotné vstupné 10 Kč. Ti, kteří si prohlédnou celou prohlídkovou trasu zámku, mají vstup na výstavu zdarma.

Otevřeno denně mimo pondělí, od 9 do 12, od 13 do 17, od září do 16 hodin.

Těšíme se na vaši návštěvu!

Autor: muz
Ilustrační foto: Matěj Měrtl

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vložené komentáře vyjadřují názor čtenářů a Zostřeno VM za ně nenese žádnou odpovědnost. Komentáře reklamní, urážlivé, vulgární či jinak nevhodné mohou být redakcí smazány. Zaostřeno VM může kdykoliv diskuzi k článku vypnout.

Součást mediální skupiny Zaostřeno ČR od Matěje Měrtla