Přihlášky na střední školy je možné podat do poloviny března

30.1.2016, 11:59 // Rubrika: Zprávy
Přihlášky na střední školy je možné podat do poloviny března - ZaostřenoVM.com

Rodiče žáků devátých tříd i sami budoucí středoškoláci by si měli letos do diáře viditelně označit 15. březen. Jde o nejzazší termín, do kdy je možné podat písemnou přihlášku na střední školu. „Opět mají žáci k dispozici až dvě přihlášky do 1. kola denní formy vzdělání, které použijí nejčastěji na dvě různé školy a dva různé obory vzdělání,“ vysvětluje radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová s tím, že střední školy v Kraji Vysočina disponují kapacitou pro všechny ročníky až 30 600 studentů. Stejně jako v minulosti některé střední školy na Vysočině nabídnou přípravné přijímací zkoušky pro ty, kteří nechtějí být zaskočeni pilotními přijímacími zkouškami, ke kterým se přihlásily opět všechny krajem zřizované střední školy s maturitními obory.

Do konce ledna mají ředitelé škol povinnost informovat o rozhodnutí konání přijímací zkoušky, o jednotlivých kritériích i předpokládaném počtu přijímaných uchazečů pro první kolo. Vše je možné dohledat na webových stránkách škol. „Detailní informace o krajských středních školách jsou k dispozici v publikaci Střední školy Kraje Vysočina, která je dostupná v elektronické verzi na webových stránkách Kraje Vysočina v sekci Školský portál – Přijímací řízení,“ uvedla radní Fialová.

Jednotné přijímací testy, ke kterým se přihlásily všechny střední školy zřizované krajem s maturitními obory v kategoriích „K“ a „M“, ověřují znalosti z českého jazyka a literatury a matematiky. Na čtyřleté obory se budou testy z dílny Cermatu psát 15. dubna a na šestiletá a osmiletá gymnázia o tři dny později. Náhradní termín pro ty, kteří se ze závažných důvodů nebudou moci zúčastnit, je naplánován na 13. květen. Ředitelé škol si navíc můžou stanovit další odbornou část přijímacích zkoušek v termínu  od 22. – 30. dubna. Nejdříve 22. dubna je přitom možné zveřejnit seznam přijatých uchazečů, který bude dostupný i na dálku. Výsledky je nutné sledovat například na webových stránkách školy. Záměr nastoupit na konkrétní střední školu musí uchazeči do deseti pracovních dní potvrdit odevzdáním zápisového lístku na příslušné škole. Pilotních přijímacích zkoušek se v minulém roce v Kraji Vysočina zúčastnilo přes 94 % středních škol. Informace týkající se přijímacího řízení najdou uchazeči na krajských stránkách www.kr-vysocina.cz – Veřejné služby – Školský portál – Přijímací řízení. Další aktuální informace jsou zájemcům k dispozici na stránkách www.msmt.cz (Vzdělávání – Střední vzdělávání – Přijímání na střední školy a konzervatoře) a www.cermat.cz (Přijímací řízení SŠ 2016, kde jsou ke stažení ilustrační testy z minulého roku).

S ohledem na zájem studentů jsou na středních školách nabízeny nové obory. „Letošní největší novinkou je patrně rozšíření učňovské nematuritní oborové nabídky na Střední průmyslové škole stavební akademika Stanislava Bechyně, Havlíčkův Brod o řemeslné obory tesař, montér suchých staveb, zedník, malíř a lakýrník a instalatér,“ informuje Jana Fialová. Nově je na Gymnáziu Otokara Březiny a Střední odborné škole v Telči od školního roku 2016/17 v rámci studijního oboru Ekonomika a podnikání nabízeno zaměření Management sportu a trenérství. Dosavadní zaměření Cestovní ruch – Veřejná správa zůstává v platnosti. Tento čtyřletý studijní obor SOŠ je nabízen pro absolventy základních škol. Nabídka nového rozšíření zaměření školy je reakcí na výstavbu zimního stadionu a vznik Hokejového talentového centra Telč.

Další obory, jako je modelář, slévač, nástrojář, obráběč kovů, kovář, jemný mechanik, klempíř, malíř a lakýrník, kameník, tesař, zedník, pokrývač, pekař, řezník-uzenář, zemědělec-farmář, strojní mechanik, instalatér, elektrikář, elektrikář-silnoproud, Kraj Vysočina podporuje studijními a motivačními stipendii.

Autor: tisková zpráva Kraje Vysočina
Ilustrační foto

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vložené komentáře vyjadřují názor čtenářů a Zostřeno VM za ně nenese žádnou odpovědnost. Komentáře reklamní, urážlivé, vulgární či jinak nevhodné mohou být redakcí smazány. Zaostřeno VM může kdykoliv diskuzi k článku vypnout.

Součást mediální skupiny Zaostřeno ČR od Matěje Měrtla