Výtečné „okresní“ derby

11.1.2016, 16:46 // Rubrika: Sport
Foto: Matej Mertl

Spartak Velké Meziříčí – Cetl Kargo Žďár n.S.
0:3 (-18,-35,-21)
3:1 (15,15,-22,17)

Rok 2015 jsme zakonči v 2. lize výbornými zápasy s Teslou Brno, lídrem soutěže. Rok 2016 jsme začali opět výbornými zápasy s loňským vítězem této soutěže Žďárem n. S. Nastoupili jsme v trochu pozměněné sestavě proti jiným utkáním, a to s Dankem Římalem na smeči a Štěpánek Žabou na postu diagonálního hráče. Druhým smečařem byl Honza Kučera, který se střídal s Edou Heřmánkem. Blokaři Vašek Hladík a Tom Krejska, nahrávač Marek Slavík a libero Michal Kacafírek doplňovali sestavu. Na lavičce ještě byli David Pešta, Filip Kuřec a Jirka Huryta, všichni do zápasů alespoň částečně zasáhli.

První zápas byl vyrovnaný do stavu 7:8 pro hosty. Potom se pozvolna hrou bez chyb začali nám vzdalovat a koncovku v klidu dohráli. Druhý set se vyvíjel podobně. Žďár od začátku udržoval bezpečný náskok a vypadalo to, že i koncovku dohrají bez problémů. Ovšem za stavu 19:23 nastoupil na podání Dan Římal, odtáhl žďárský příjem za třímetrovku a pochytané soupeřovy smeče jsme zúročili v body. Danek náš tlak navíc jistil i esy. Takže nakonec první setbol jsme měli my. Potom nastala skutečná bitva o každý míč. Setboly se střídaly na obou stranách a nakonec přešlapem Edy Heřmánka na pipu poslední setbol setu vyzněl pro loňského vítěze této soutěže. Poslední set si soupeř už pohlídal, takže výsledkem bylo vítězství Žďáru 3:0. Tedy stejný výsledek jako v prvním kole na půdě soupeře. Do druhého zápasu jsme nastoupili již v osvědčené sestavě s Dankem na postu diagonálního hráče a na smeči s Honzou Kučerou a Edou Heřmánkem. Ostatní posty byly beze změny. Bohužel to „odnesl“ Štěpán Žaba, na kterého v této sestavě nezbylo místo, byť v prvním zápase patřil k nejlepším. Ovšem Danek je zatím ještě pro nás nejklíčovější hráč, který rozhoduje zápasy. Druhý zápas se vyvíjel úplně jinak. Přeci jenom osvědčená sestava bez experimentů bylo to pravé řešení. Najednou jsme si vytvořili výraznou převahu a soupeř našemu tlaku nedokázal čelit. Prakticky všichni hráli bez výraznějších chyb a rozhodující míče uhrávali oba smečaři a hlavně již mockrát vzpomínaný Daniel Římal. Dobře jsme začali i třetí set a za stavu 17:12 nikdo nepochyboval o našem vítězství. Zde se však ukázalo, jak silný tým jsou muži Žďáru. Ihned našeho zaváhání využili, začali tlačit oni na nás a my podlehli. Výsledkem byla porážka v třetím setu a lopotný začátek setu čtvrtého. Najednou jsme se dostali do křeče, z které nás vyvedl, kdo jiný než Danek Římal. Začal riskovat a dařilo se mu uhrávat i těžké míče po nepřesných nahrávkách. Samozřejmě, že svou roli sehrálo i štěstí. Ale odvážným zpravidla štěstí přeje. Postupně jsme se dostávali do pohody a čtvrtý set dovedli k vítěznému konci a tím pádem i zápas i tříbodovému vítězství. Výborný zápas odehrál kromě Dana Římala také Eda Heřmánek a Honza Kučera. Své si uhrál i libero Michal Kacafírek. U soupeře výborně nahrával Jiří Moučka, na smeči exceloval Ondra Kadlec a dobře mu „sekundoval“ i David Podhrázký (v juniorském věku všichni tři působili u nás). Skvělými zásahy v poli a jistým příjmem na sebe upozornil Petr Kadlec na liberu.

Oba zápasy měly svou kvalitu hodných družstev první poloviny druholigové tabulky. Pro nás je to určitě soutěž jakou jsme si přáli. Je náročná, musíme vždy hrát naplno, žádný zápas se nedá odchodit. Jsme nováčci a dáváme tým postupně dohromady. Pomáhají nejlepší junioři a kadeti a určitě tomu tak bude i v budoucnu. Ovšem základ týmu již musí tvořit muži jak věkem, tak i herními zkušenostmi, chováním nebo jednáním. Je to samozřejmě „běh na dlouhou trať“. Záleží jen na nás, jestli vydržíme. Již v minulosti, co jsem ve Velkém Meziříčí (od roku 1998) zde muži dvakrát začínali a dvakrát po delším, či kratším účinkování v krajském přeboru skončili. My jsme o jednu úroveň soutěže výš a doufám, že tato ambice spolu s možností jít jednou ještě výš bude to rozhodující, co rozhodne o naší perspektivě.

PROGRAM NA PŘÍŠTÍ VÍKEND:
Muži hrají v sobotu 16. ledna v Hrotovicích v dalším krajském derby. Začátky utkání jsou v 10:00 a ve 14:00 hodin.

Kadeti v sobotu 16. 1. a v neděli 17. 1. přivítají v tělocvičně na náměstí za kostelem elitní pětku kadetské extraligy. Postupně se utkají v sobotu s ČZU Praha (9:00) a Příbramí (15:00), v neděli potom s Ostravou (11:00) a Českými Budějovicemi (17:00). Časy jsou pouze orientační (kromě úvodního zápasu s ČZU Praha).

ZaostřenoVM.com - mediální partner akce

Autor: Petr Juda
Foto: Matěj Měrtl

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vložené komentáře vyjadřují názor čtenářů a Zostřeno VM za ně nenese žádnou odpovědnost. Komentáře reklamní, urážlivé, vulgární či jinak nevhodné mohou být redakcí smazány. Zaostřeno VM může kdykoliv diskuzi k článku vypnout.

Součást mediální skupiny Zaostřeno ČR od Matěje Měrtla