Nepodceňujte nebezpečnost zábavní pyrotechniky

29.12.2015, 14:51 // Rubrika: Zprávy
Nepodceňujte nebezpečnost zábavní pyrotechniky - ZaostřenoVM.com

Každoročně hasiči na Vysočině řeší několik požárů, které vzniknou od zábavní pyrotechniky. Tyto požáry za sebou mohou zanechat velké majetkové škody. Jako jeden příklad za všechny může posloužit požár z července letošního roku, kdy v Příložanech u Jaroměřic nad Rokytnou dva chlapci odpalovali v těsné blízkosti stohu zábavní pyrotechniku a požár na sebe nenechal dlouho čekat. Nejprve se děti snažily požár samy hasit, ale proti narůstajícím plamenům neměly šanci. Naštěstí se chlapci zachovali duchapřítomně a o požáru informoval jeden z nich své rodiče. Ti už na nich nečekali a na místo povolali hasiče. Díky včasnému oznámení požáru se zasahujícím jednotkám podařilo část stohu před plameny zachránit. I tak byla majetková škoda vzniklá požárem značná a vyšplhala se na částku 90 tisíc korun. Z „dobrodružství“ chlapci vyvázli bez zranění.

Ne vždy neopatrná manipulace se zábavní pyrotechnikou končí jen majetkovými škodami. Na neopatrnost můžeme doplatit vlastním životem nebo zdravím. Obliba používání zábavní pyrotechniky v závěru roku neustále roste. Abychom předešli škodám na zdraví a majetku, je nutné dodržovat základní bezpečností pravidla a doporučení.

Kde zábavní pyrotechniku nakupovat?

Zábavní pyrotechniku bychom měli v zásadě nakupovat jen takovou, která je na český trh uváděna legálně. Doporučujeme proto nakupovat pyrotechniku v kamenných obchodech a ne u stánků. Zkontrolovat bychom si při nákupu měli hlavně to, zda pyrotechnika obsahuje návod výrobce v českém jazyce a také jestli má certifikační značku. Rozhodně nekupujte pyrotechniku v porušených obalech, otevřenou nebo navlhlou.

Jak ji vhodně skladovat?

Otázka skladování pyrotechniky je velmi důležitá a měla by být zodpovězena v návodu výrobce. V zásadě však zábavní pyrotechniku skladujeme na suchém místě. Rozhodně není vhodné skladování v blízkosti kamen, krbů, otevřených ohňů a zapálených svíček.

Jak zábavní pyrotechniku používat?

Ve vlastním zájmu bychom měli striktně dodržet návod výrobce na použití a zábavní pyrotechniku používat tak, abychom neohrozili zdraví či majetek svůj nebo někoho jiného. Znamená to manipulovat s pyrotechnikou zásadně na volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od dalších objektů. Pozor bychom si měli dát i na mohutné zvukové efekty, které odpalování doprovázejí a které mohou při nevhodném odpálení poškodit sluch. Ohleduplní bychom pochopitelně měli být i ke zvířecím mazlíčkům. Psi a kočky mají mnohem vyvinutější sluch než lidé a při nadměrném hluku trpí.

Co když pyrotechnika selže? Je vhodné ji odpalovat znovu?

Pokud se nepodaří odpálit pyrotechniku na první pokus, pak  už ji rozhodně nezkoušíme odpalovat znovu.

Můžeme svěřit odpálení pyrotechniky dětem?

Zábavní pyrotechnika do rukou dětí nepatří, a to jednoznačně. Právě používání zábavní pyrotechniky dětmi je vysoce rizikové, a to hlavně kvůli případnému zranění. Apelujeme proto na rodiče, aby nebezpečnost zábavní pyrotechniky nepodceňovali, nechtěli svým dětem udělat radost v podobě toho, že je nechají rachejtli odpálit a naopak děti náležitě poučili.

Autor: Petra Musilová – tisková mluvčí HZS Kraje Vysočina
Ilustrační foto

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vložené komentáře vyjadřují názor čtenářů a Zostřeno VM za ně nenese žádnou odpovědnost. Komentáře reklamní, urážlivé, vulgární či jinak nevhodné mohou být redakcí smazány. Zaostřeno VM může kdykoliv diskuzi k článku vypnout.

Součást mediální skupiny Zaostřeno ČR od Matěje Měrtla