ROZHOVOR: Městský web projde velkou změnou!

24.11.2015, 17:08 // Rubrika: Rozhovory
Rozhovor Městský web projde velkou změnou! - ZaostřenoVM.com

Klikací rozpočet, aplikace pro stavebníky, pohodlná a snadná orientace i aktuální zprávy. Od začátku prosince projde městský web razantní změnou.

Web bude také snadněji k nalezení. Kromě stávající adresy mestovm.cz je už k dispozici i nová intuitivní doména velkemezirici.cz. Proč tato razantní změna? Dočtete se v exkluzivním rozhovoru pro zpravodajský portál ZaostřenoVM.com se starostou Radovanem Necidem.

Jak budou webové stránky města vylepšeny? Budou graficky zcela jiné? Můžeme se těšit na nějaké novinky?

Změna bude vidět na první pohled. Grafika se změní úplně, stránky budou jednodušší a přehlednější. Umožnila nám to hlavně dotace, kterou jsme získali před půldruhým rokem a která znamená jeden z nejrazantnějších zásahů do elektronické prezentace města. Dlouhodobě se snažím o to, aby komunikace s městem byla co nejjednodušší a nejpohodlnější, to především znamená možnost co nejvíce věcí řešit a najít v pohodlí domova. Naše nové webové stránky se budou dělit do takzvaných portálů – bude zde portál občana a portál podnikatele, které se budou lišit tím, že na nich budou nejpřístupnější ty služby, které tyto skupiny obyvatel nejvíce na webu hledají. Vytváříme nové aplikace a ty stávající samozřejmě na webu zůstávají.

Z mého pohledu nejdůležitější aplikací je klikací rozpočet, který si přeji už dlouho. Jde o aplikaci, která zpracuje graficky informace z účetnictví města a promítne je na web. Velmi užitečné je také nahlížení do inženýrských sítí – nejen pro projektanty, ale doslova pro každého stavebníka v našem městě.

Dotace nám také umožnila obměnu hardware a tím vyšší zabezpečení dat.

Pro běžného uživatele je ale asi určen portál občana, je to tak?

Určitě. V této souvislosti připomínám cenu Parádní web, kterou jsme loni za naši práci s webovými stránkami dostali. Byl to výsledek toho, že od počátku svého starostování systematicky otevírám radnici veřejnosti. Nechal jsem na web umístit chat se starostou, online knihu přání a stížnosti a další služby. Portál občana je zase o úroveň výš. Jeho příprava nám zabrala více než tři čtvrtiny roku. Spolupracovali jsme hlavně s firmou AUTOCONT, která vyhrála výběrové řešení na dodávku hardware a software, hodně se na spolupráci podílel také subdodavatel, firma XART.

První vlaštovku lidé vidí už od podzimu na Náměstí – je to naše elektronická úřední deska, která bude zároveň i součástí portálu občana. Dále sem bude integrován i portál velkomeziricsko.cz, což znamená, že aktuální zprávy z dění ve městě a například i kalendář akcí se budou promítat i na městský web.

A pro ty, kdo internet nepoužívají, je zde měsíčník Velkomeziříčsko, dodávaný zdarma do domácností, jehož smyslem je dopravit nejdůležitější informace každému a také upozornit na nezbytné informace, které jsou na webu.

Proč dochází ke změně domény?

Doména velkemezirici.cz je intuitivnější než ta stávající. To je hlavní důvod změny. To ovšem neznamená, že bychom dosud užívanou doménu opustili. Nějaký čas poběží paralelně obě dvě, ovšem s tím, že velkemezirici.cz je hlavní doménou, kterou budeme všude uvádět. Zároveň také nezmizí staré webové stránky. Budeme je archivovat a budou stále přístupné. Jsou totiž jakousi pomyslnou kronikou města.

Věřím, že všechny změny, o kterých mluvíme, uživatelé webu ocení. Děláme je se záměrem, aby bylo vše pohodlnější a snazší a přeji tedy každému návštěvníkovi městských stránek, aby mu sloužily k užitku.

Autor: Matěj Měrtl
Foto zpracoval: Matěj Měrtl

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vložené komentáře vyjadřují názor čtenářů a Zostřeno VM za ně nenese žádnou odpovědnost. Komentáře reklamní, urážlivé, vulgární či jinak nevhodné mohou být redakcí smazány. Zaostřeno VM může kdykoliv diskuzi k článku vypnout.

Součást mediální skupiny Zaostřeno ČR od Matěje Měrtla