Pohár vědy

5.2.2015, 20:49 // Rubrika: Zprávy

Pohár vědy – 4. ročník – Neuron 2015

1. kolo (leden) – soutěžní kategorie 2 – 1. stupeň ZŠ

Jsme tým – Fyzici z Velkého Meziříčí. Rádi bychom Vás pozvali na prohlídku renezančního zámku, ve kterém se nachází Muzeum silnic a dálnic. Doufáme, že se Vám bude líbit.

To je náš zámek.

To je náš zámek.

Byl postaven v roce 1236. Nejprve byl postaven v románském slohu, pak přebudován na gotický a v 15. století přestavěn do renezančního slohu. V roce 1723 byl zámek po požáru obnoven. Zámek je rozdělen na několik částí. Jedna část je zpřístupněna veřejnosti. V této části se nachází Muzeum silnic a dálnic. Druhou část obývají současní majitelé zámku. Vlastní jej rod Podstatských – Lichensteinů. Muzeum je přes zimu uzavřeno.

Podle úkolu č. 1 jsme vymodelovali průčelí zámku se vstupní branou (z Keraplastu).

Tady je vidět vzor.

Tady je vidět vzor.

Byli jsme se podívat na speciální prohlídku Muzea silnic a dálnic, kterou nám zařídila naše vedoucí. Viděli jsme tam spoustu mostů, nejen dálničních. Např. Karlův most, mosty přes řeku Balinku a Oslavu ve Velkém Meziříčí a jiné. Také jsme si šli prohlédnout dálniční most Vysočina.

Most je postaven na 144 km na dálnici D1. Jedná se o dva souběžné ocelové mosty. Nachází se ve výšce 76 m a je dlouhý 427 m.

Aby se mosty nezdeformovaly, když se zahřejí, bývají na nich dilatační spáry a mohou být položeny na válečkách. Pokud se v létě roztáhnou, mají kam.

Podle úkolu č. 3 jsme stavěli mosty. Stálo nás to velké úsilí, ale stálo to za to. Některé byly pevné, jiné na jedno použití.

Nakonec mosty z karet. Nebylo to snadné. Je lepší, když jsou karty staré. Základ byl stejný, jako když stavíme pyramidu z karet. Potom jsme ho vyztužili z vrchu (i z boku). A autíčko jelo.

Tak to je všechno. Loučí se s Vámi Peťa, Ondra, Terka, Kuba, Martin, Matyáš a David.

Autor: Eva Dvořáková – Dům dětí a mládeže VM
Foto: Eva Dvořáková
Publikoval: Matěj Měrtl


Součást mediální skupiny Zaostřeno ČR od Matěje Měrtla